Travinje
Agrosaat mešanice in PLUS-mešanice, mnogocvetna ljuljka, lucerna
Kadar se botanična sestava travne ruše zaradi intenzivne rabe zelo spremeni, je potrebno vsejavanje ali dosejavanje kakovostnega travnega semena.
Klasična travna mešanica
AGROSAAT 1
Klasična travna mešanica brez detelje. Primerna za dosejevanje. Za intenzivno rabo v primeru čiste setve.
Travno deteljna mešanica
AGROSAAT 1 PLUS
Agrosaat1 Plus je večletna travna mešanica s pestro sestavo. Za trajni travnik brez detelje. Mešanica je primerna tako za čisto setev kot za dosejevanje.
Travno deteljna mešanica
AGROSAAT 10 PLUS
Agrosaat 10 Plus je večletna DTM. Mešanica za intenzivno 3–4-letno pridelavo. Primerna za njivske setve, vendar ne za kisla tla.
Klasična travna mešanica
AGROSAAT 2
Pestra sestava TDM. Večletna trpežnost. Vsestranska uporabnost (suha mrva, siliranje, paša, zelena krma). Srednje intenzivna mešanica (priporočljive 4 košnje).
Travno deteljna mešanica
AGROSAAT 2 PLUS
Agrosaat 2 Plus je Univerzalna večletna TDM. Zelo pestra sestava trav in metuljnic. Izjemna trpežnost. Odlična izbira za obnavljanje ali zasejevanje trajnih travnikov
Klasična travna mešanica
AGROSAAT 3
Travna mešanica Agrosaat 3 je primerna za zelo intenzivno rabo (5–7 košenj) in za intenzivno gnojenje z dušikom. Zelo visoka kakovost krme za krave molznice.
Travno deteljna mešanica
AGROSAAT 3 PLUS
Agrosaat 3 Plus je večletna travna mešanica. Zaradi hibridne ljuljke v primerjavi z mešanico Agrosaat 3 večji pridelek – več mase.
Klasična travna mešanica
AGROSAAT 4
Za 2–3 košnje obilnega pridelka kakovostne krme (siliranje). Nezahtevna glede gnojenja z dušikom.
Travno deteljna mešanica
AGROSAAT 4 PLUS
Agrosaat 4 Plus je enoletna prezimna DTM. V botanični sestavi več kot 50 % detelje. Omogoča 2–3 obilne košnje.
Klasična travna mešanica
AGROSAAT 5
Večletna DTM z visoko vsebnostjo beljakovin in energije (NEL). Nezahtevna glede gnojenja z dušikom. Odlično vključevanje v njivski kolobar.
Travno deteljna mešanica
AGROSAAT 5 PLUS
Agrosaat 5 Plus je večletna DTM za lastno pridelavo surovih beljakovin. V botanični sestavi več kot 50 % detelje. Zelo primerna tudi za njivsko 2–3-letno pridelavo (kolobar).
Klasična travna mešanica
AGROSAAT 6
Klasična travna mešanica Agrosaat 6 je enoletna prezimna DTM. Primerna za vse tipe tal.
Klasična travna mešanica
AGROSAAT 7
Agrosaat 7 je večletna travna mešanica. Tvori gosto rušo iz nizkorastočih trav. Primerna tudi za strme terene.
Travno deteljna mešanica
AGROSAAT 7 PLUS NOVO
Agrosaat 7 Plus je TDM za najbolj ekstremne pogoje pridelave. Za brežine, terase in nagnjene terene. Posebej primerna za Primorsko in južno Slovenijo
Klasična travna mešanica
AGROSAAT 8
Klasična travna mešanica Agrosaat 8 ima pestro sestavo trpežnih trav. Dobro prenaša gaženje.
Klasična travna mešanica
AGROSAAT 9
Travna mešanica Agrosaat 9 je primerna za hitre in uspešne ozelenitve komunalnih površin, sestavljena iz mešanice hitro rastočih trav. Cenovno zelo ugodna mešanica trav.
Lucerna
EMILIANA
Lucerna Emiliana ima velik in kakovosten pridelek. Visoka vsebnost beljakovin in visoka prebavljivost. Najboljša za sušenje ali siliranje.
Mnogocvetna ljuljka
HUNTER
Mnogocvetna ljuljka Hunter je enoletna prezimna trava. Posevek nam ob ustrezni tehnologiji da visok pridelek krme odlične kakovosti
Tehnologija pridelovanja travinj
SPOMLADANSKA SETEV
Optimalni čas je konec marca do začetka maja. Priporočamo valjanje. Za spomladanske setve priporočamo izbor mešanic, ki ne vključujejo semena detelje ali pa je malo le-teh. V primeru poletne suše se lahko zgodi, da v posevku prevladajo detelje.
JESENSKA SETEV
Rastline jesenske setve so bolj trpežne in rodne, zato jih bolj priporočamo. Sejemo lahko vse vrste trav in detelj ter njihove mešanice. Setev opravimo po spravilu glavnega posevka. Čeprav posevek pospravimo že junija ali julija, s setvijo ne smemo hiteti. Izkušnje so pokazale, da je optimalni čas nekje od druge polovice avgusta naprej. Takrat se že zmanjša nevarnost poletne suše in visokih temperatur, pleveli imajo manjšo konkurenčnost, pa tudi padavine so pogostejše. Na ta način lahko opravimo prvo košnjo že dober mesec po setvi. Zaradi manjše konkurenčnosti plevelov dobimo manj zapleveljeno travno rušo. V topli jeseni je lahko dovolj časa še za drugo jesensko košnjo. V primeru kasnejše setve, do konca septembra, košnje v istem letu običajno nimamo. Paziti moramo, da mešanica ne gre v prezimovanje prebujna, zato po potrebi opravimo košnjo. Jeseni in spomladi valjamo po potrebi.
OSNOVNO GNOJENJE
Opravimo osnovno gnojenje s fosforjem in kalijem, kar je odvisno od založenosti tal. Okvirna priporočila oz. potrebe po hranilih za 4-kosni travnik in pridelek 10 t SS/ha:
- 100-120 kg/ha P2O5,
- 170-190 kg/ha K2O,
- 100-300 kg/ha Ca CO3 (apnenje).
Pri osnovnem gnojenju zgodaj spomladi pognojimo tudi z dušikom, običajno z NPK-gnojili ali gnojevko. Prosimo, da upoštevate okoljske omejitve gnojenja za vašo lokacijo.