Metuljnice
Jari krmni grah in soja
Pri soji svetujemo zgodnjo setev inokuliranega semena in mehansko obdelavo (česanje in okopavanje), saj oboje vpliva na večji pridelek.
Soja
ES COMANDOR
Sorta soje ES COMANDOR ima zelo hiter mladostni razvoj in kompaktno rast ter je zelo dobro odporna na poleganje. Značilno je enakomerno zorenje pridelka, ki je zelo velik glede na zgodnost.
Soja
ES COMPOSITOR
Sorta soje ES COMPOSITOR je primerna za zgodnjo žetev v jesenskem času, kot tudi za pozno setev konec meseca junija (strniščni dosevek po ječmenu)
Soja
ES DIRECTOR
Soja ES DIRECTOR Ima izredno visoke in stabilne pridelke z največ stroki na vrhu rastline (šop) in je bila v vseh uradnih poskusih avstrijske Štajerske najbolj donosna sorta v letih 2020 in 2021.
Jari krmni grah
KARACTER
Jari krmni grah Karacter je uporaben pri krmljenju prašičev in govedi kot samostojen vir beljakovin ali pa kot dodatek beljakovinske krme.
Soja
SONALI
Sonali je optimalna sorta soje za intenzivno pridelavo na nekoliko bolj suhih in slabše bogatih tleh. Zelo dobra stabilnost in zdravstveno stanje zagotavljata visoke pridelke.
Jari krmni grah
TIBERIUS
Jari krmni grah Tiberius je uporaben pri krmljenju prašičev in govedi kot samostojen vir beljakovin ali pa kot dodatek beljakovinske krme.
KATERA TEHNIKA SETVE JE PRIMERNA ZA SOJO?
Pri vprašanju najboljše tehnike setve soje med strokovnjaki prihaja do nesoglasij. V praksi so vse variante: 12–70 cm medvrstne razdalje. Na to temo je bilo narejeno že veliko natančnih in praktičnih poskusov.
Soja daje največje pridelke v rahlih, dobro zračnih tleh z dobro pH-vrednostjo.
SORTE Z OZNAKAMI 1, 2, 3, IN 4 MANJ RAZRAŠČAJO
Pri sortah z oznakami 1, 2, 3 in 4 priporočamo gostoto setve 70 zrn/m². Ker se te sorte manj razraščajo, je za to zrelostno skupino ta gostota setve optimalna za doseganje največjih pridelkov. Sejemo z žitno sejalnico na medvrstno razdaljo 12 cm.
SETEV SOJE V ZRELOSTNIH SKUPINAH 5 IN 6
Priporočena gostota setve je 60 zrn/m². Pri presledni setvi z medvrstno razdaljo 24–70 cm pogosto daje višje pridelke v suhih razmerah in razmerah, ki niso idealne. Boljši vznik skozi skorjo je pogosto opaziti pri večji medvrstni razdalji: 24–70 cm (zaradi manjše razdalje zrn v vrsti). Soja razvije močnejše steblo in posledično boljšo stabilnost. Pri presledni setvi obstaja možnost rahljanja tal in korekcije plevela z okopalniki, vendar z okopavanjem ne smemo poškodovati rastlin (udarci, kamni). Pomanjkljivost večje medvrstne razdalje je, da v mokrem jesenskem vremenu lahko zaradi zgodnejšega pojava svetlobe v posevku povzroči pozno zapleveljenje in težave pri žetvi. Dober kompromis je medvrstna razdalja 24–45 cm, z natančnim sejanjem, da izkoristite številne prednosti.
DOBRO RAZVEJANE SORTE ZA NATANČNO SETEV
Za natančno setev potrebujete sorte, ki se dobro razraščajo. To sta novi sorti SONALI (6) in ES DIRECTOR (6). Setev pri ugodnih temperaturah tal (nad 10 °C) povzroči hitrejši razvoj rastlin in s tem več strokov. Prezgodnja setev, ko temperatura tal še ni primerna, ne daje visokih pridelkov.
DETERMINANTNI IN POLDETERMINANTNI TIP RASTI SOJE
DETERMINANTNI TIP SOJE
Te sorte rastejo neprekinjeno in tvorijo vedno nove poganjke. Velika prednost te vrste rasti je visoka vitalnost. Tovrstne sorte so običajno izjemno hitro rastoče in zato tudi zelo tolerantne na stres. Tudi po težkih vremenskih razmerah (suša) jim uspe nadaljevati rast in ponovno oblikovati nove stroke. V naših zemljepisnih širinah sta običajno največja izziva suša in vročina. Determinantne sorte načeloma niso odporne na sušo, vendar bolje prenesejo sušni stres in nato ponovno oblikujejo nove poganjke. Če so razmere zaradi suše slabše, bo nastajanje pridelka zmanjšano, vendar ne ustavljeno. Takoj, ko bodo spet padavine, se bo rast pridelka nadaljevala in naslednji poganjek se lahko napolni s stroki in zrni. Ta vrsta sorte je najbolj primerna za suha področja, saj zaradi svoje prilagodljivosti vedno omogoča največje pridelke, ki so možni na enem mestu v letu pridelave. Tipična predstavnica teh sort v Sloveniji je sorta SONALI (6).
V NASPROTJU S TEM — »POLDTERMINANTNI« TIP RASTI
Pri teh sortah postajajo razdalje med etažami med rastjo vedno krajše, dokler se na vrhu ne oblikuje pravi šop strokov. Poleg lepega videza ima tudi številne prednosti. V primerjavi z drugimi sortami ima ta vrsta enakomerno in predvsem zanesljivo zorenje. Ker se razmiki med etažami vse bolj krajšajo, dokler se šopi strokov popolnoma ne stisnejo, se te sorte skorajda ustavijo v rasti in se začne zorenje, ki je neodvisno od zunanjih okoliščin in vremenskih vplivov. Druga prednost poldeterminiranih sort je boljša stabilnost. Zaradi krajše razdalje med etažami so zelo odporne na poleganje. Tovrstne sorte pokažejo svojo prednost predvsem na mokrih tleh. Tipičen primer te vrste sta sorti ES COMDANOR (3) in ES DIRECTOR (6).