Koruza za silažo
Izbor hibridov LGAN 2022
Med LGAN-hibridi izberite tistega, ki ustreza vašim pogojem pridelave, zgodnosti in načina reje. Za doseganje rejskih ciljev je bistveno pravo dopolnjevanje med kakovostno in dobro prebavljivo koruzo ter travo v optimalnih krmnih obrokih.
Koruza za silažo
LG EMELEEN
LG EMELEEN je najzgodnejši hibrid za visoko kakovostno LGAN-silažo, namenjen za pozne setve po žetvi ječmena. Daje visok pridelek silaže, ki je bogat s škrobom in prebavljivo vlaknino.
Koruza za silažo
LG 31.295
LG 31.295 je LGAN-hibrid posebno visoke kakovosti vlaknine z visoko energetsko vrednostjo za govedo, poltrdinka s posebno kakovostjo škroba v zrnju.
Koruza za silažo
LG 31.331
LG 31.331 je zgodnji trilinijski hibrid skupine LGAN FAO 320, zelo zanesljiv v pridelavi koruzne silaže. Kandidat za zamenjavo starega LGAN-hibrida LG 30.311.
Koruza za silažo
HONOREEN
Honoreen je srednje zgodnji trilinijski silažni hibrid FAO 340, zelo zanesljiv v pridelavi velike količine silažne mase.
Koruza za silažo
LG 31.377
LG 31.377 je silažni hibrid ob koncu FAO 300, visoka olistana rastlina, z velikimi storži, velika vsebnost škroba, visok DINAG.
Koruza za silažo
LG 31.459 Novo
LG 31.459 je nov silažni dvolinijski hibrid za pridelavo velikih pridelkov silaže z visokim deležem zrnja. Odlikuje ga zelo olistana in visoka rastlina z visokim deležem škroba, ki je zelo kakovosten. Hibrid, primeren za najboljše rejce mleka.
Koruza za silažo
SHANNON
Shannon je zelo visoka, dobro olistana rastlina z močnim koreninskim sistemom ter močnim steblom. Je zelo dobro odporna na poleganje.
Koruza za silažo
LG 31.479
LG 31.479 je silažni hibrid, zelo dobro olistana rastlina, z velikimi storži, velika vsebnost škroba, zelo prebavljiva silaža.
Koruza za silažo
LG 34.90
LG 34.90 je hibrid, ki po pridelku presega vse do sedaj znane silažne koruze. Poleg odličnega pridelka kakovostne koruznice ima odličen pridelek zrnja.
Koruza za silažo
LAMPARD
Lampard je pozen univerzalni silažni koruzni hibrid FAO 450, žlahtnitelja G-seed, toleranten na sušo.
PRIDELAVA SILAŽNE KORUZE 2022 V ZNAMENJU SUŠE IN VROČINE
Rezultati analiz nas še bolj spodbujajo k izbiri LGAN-hibridov s povečano prebavljivostjo vlaknine (visoka prebavljivost celičnih sten PCS = dNDF). Energija, pridelana iz vlaknine, ima večjo vrednost za prežvekovalce, če je požeta pri skupni sušini do 35 %. Če je v sušnih letih škroba v koruzi za silažo malo ali pa ga skoraj ni, je kakovostna vlaknina iz listov in stebla glavni vir za prirejo za prežvekovalce. Zato ni dvoma, da ob tako majhnih pridelkih sveže mase požanjemo rastline na njivi čim nižje, da s posamezne parcele koruze za silažo pospravimo čim več skupne energije.
Leto 2022 je bilo izjemno zahtevno za pridelavo silažne koruze, saj sta v osrednjem, zahodnem in južnem delu Slovenije suša in vročina naredili veliko škode. Rejci, ki so koruzo za silažo sejali po prvi košnji mnogocvetne ljuljke ali drugi košnji travnih mešanic, so pridelali zelo malo. Redne setve koruze na dobrih tleh so dale solidne pridelke, na lahkih tleh pa so bili posevki zelo prizadeti. Izjema je bil severovzhodni del Slovenije (Pomurje, Štajerska in Koroška), kjer so bili pridelki povprečni in so se gibali od 40 do 50 ton sveže mase na hektar. Na lahkih in težjih tleh na Gorenjskem so rejci poželi le od 15 do dobrih 30 ton sveže mase na hektar. Spravilo prve koruze za silažo se je pomaknilo v zadnjo dekado avgusta, sploh če so pridelovalci spremljali razvoj suhe snovi in niso prehitevali ali prepozno poželi presuhe koruze (do 35 % skupne sušine). Razlog za zgodnejše žetve so bile ekstremno visoke temperature, ki so pospešile hitro zorenje koruze. Na poskusnih poljih, kjer so bili razviti normalni storži, se je gibala vsebnost škroba pri 35-% skupni sušini od 30 % do več kot 40 %. Tam, kjer pa so bili storži majhni ali pa jih sploh ni bilo, so bile vsebnosti škroba že pod 15 % in malo čez 30 % pri primerljivi skupni sušini.
Analize nam kažejo, da so prizadete koruze namesto škroba (ni bilo storžev) v steblo in liste nalagale večje količine enostavnih sladkorjev, ki so kasneje pri samem procesu siliranja zmanjšali obstojnost silaž. Pridelki suhe snovi (SS) silažne mase so bili leta 2022 v povprečju 16,32 tone SS na hektar in občutno manjši od leta 2021, ko so bili 21,50 tone na hektar. Povprečni izmerjeni pridelki SS so bili leta 2021 v primerjavi z letom 2022 večji za več kot pet ton na hektar. V zadnjih treh letih je opaziti občutno zmanjšanje pridelkov koruze za silažo, kar je posledica suše. Učinkovitost krme, ki jo izračunamo na osnovi NIRS-analiz, nam s pomočjo orodja MILK+ daje podatek o količini namolzenega mleka iz ene tone suhe snovi. Zaradi zelo majhnih pridelkov suhe snovi so posledično manjši pridelki mleka na hektar. Leta 2020 je bila povprečna izmerjena prireja mleka v mreži poskusov Agrosaat na hektar 32.842 kilogramov, leta 2021 25.572 kilogramov na hektar, leta 2022 pa samo 22.626 kilogramov na hektar. Leta 2021 je bila glede na izmerjene rezultate v povprečju učinkovitost krme, zabeležene s pomočjo orodja MILK+, za skoraj 195 kg večja za eno tono suhe snovi od leta 2022, ko so bile koruze prizadete zaradi suše.
mag. Jože Mohar, RWA Slovenija
ALI STE VEDELI?
Da je na poplavljenih njivah koruze v preteklem letu prišlo do okužbe z glivično boleznijo CRAZY TOP? Gre za glivično okužbo s koruzno plesnijo (Sclerophthora macrospora), ki se pri nas pojavlja zelo redko.
Avtorica (Žerjav M., 2016) poroča, da se je omenjena bolezen pojavila v večjem obsegu v Sloveniji le leta 1999, drugače pa je večjem obsegu ni bilo zaslediti zadnjih 20 let. V preteklem letu 2023 se je pojavila na različnih območjih Slovenije. Problem je bil na težjih tleh, ki niso odcedna in je v posevkih koruze dalj časa zastajala voda. Gliva se pojavlja na številnih njivah in travnikih, vendar koruzo lahko okuži v večjem obsegu samo v zelo mokrih letih in to na izključno poplavljenih delih njiv.
Za uspešno okužbo korenin z sporami potrebuje gliva daljša obdobja, ko je zemljišče popolnoma razmočeno in voda na površju njiv stoji vsaj dan do dva. Koruza je dovzetna na okužbe od kalitve do faze 4-5 listov. Po besedah avtorice (Žerjav M., 2016) so znaki na rastlinah koruze vidni kot zamenjava metlice z listi, pritlikavost, pretirano razraščanje, koruza ne oblikuje storžev ali pa so zelo majhni, listi okuženih rastlin so grobi in razbarvani. Okužene rastline so primerne za krmo, nimajo pa storžev in tudi ne zrnja, zato ker se ne razvije.