V kuhinji ni univerzalne sorte krompirja
NOVO: Slovenske sorte semenskega krompirja
Pripravil: Jože Mohar univ. dipl. inž. kmet.
Pred nakupom semenskega krompirja se pridelovalci pogosto že odločimo, katero sorto bomo pridelovali naslednjo sezono in za kakšen namen. Navadili smo se že, da trg povprašuje po določenih sortah bolj kot po drugih. Lahko rečemo, da so določene sorte boljše za pridelovalce, ker so manj občutljive, ker dajejo boljši in večji pridelek, jih lažje skladiščimo ... Druge pa so spet bolj iskane pri kupcih, ker so lepše, okusnejše in primernejše za določen način priprave ...
Pogosto pri nakupu semena nismo toliko pozorni na velikost gomoljev, ker seme glede na velikost kupujemo iz navade. Del pridelovalcev raje sadi drobno seme debeline od 28 do 35 mm, ker je količina porabljenega semena manjša kot pri normalni debelini od 35 do 55 mm. V začetku je bilo sajenje drobnega semenskega krompirja tudi stroškovno ugodnejše od normalnega. Drobno seme je bilo v preteklosti odpadno seme za semenarska podjetja. Žlahtnitelji so zaradi večjega povpraševanja po drobnem semenu vztrajno dvigovali cene. Zadnja leta zaradi visokih cen drobnega semena pogosto količinsko manjša poraba temu ni več stroškovno v prid.
Kaj pa tehnološki vidik drobnega in normalnega ali debelega semena?
Normalna debelina semena od 35 do 55 mm ali 40 do 55 mm ima več prednosti pred drobnim semenom. Velikost in teža gomolja semenskega krompirja seveda vplivata na količino energije, ki je v obliki škroba skladiščena v njem. Tako iz debelejšega gomolja odžene več stebel kot iz drobnega. Če pa primerjamo težo semena, dajejo na utežno enoto debeli gomolji manj stebel kot drobni. Število stebel kasneje neposredno vpliva na število gomoljev na rastlino in količino pridelka. V nasadih z dobro razvito cimo je optimalno število stebel nekaj čez 20 na m 2 njive. Drobni semenski gomolji so po rodovitnosti izenačeni z normalnimi le v zelo ugodnih vremenskih in pridelovalnih razmerah. V Sloveniji pa so v marcu in aprilu, ko sadimo krompir, optimalne ali zelo ugodne razmere zelo redke. Drobno seme je tudi bistveno bolj občutljivo na neprimerne skladiščne pogoje kot normalno, ker ima manj razpoložljive energije. Manjša zaloga energije v semenu negativno vpliva na njegovo rast v premokrem, prehladnem in presuhem rastišču. Velika temperaturna nihanja po sajenju tudi bolj prizadenejo drobno kot normalno ali debelejše seme. Pomembno je tudi to, da debelejše seme vznikne nekaj dni prej, kar je zanimivo za pridelovalce zgodnjega krompirja in morebitne napade bolezni in škodljivcev v procesu vznika. Hiter vznik je pomemben, da se rastlina izogne napadu talnih škodljivcev in bolezni, kot je gliva bela noga, ki še posebno prizadene počasi kaleče rastline v hladnih in vlažnih pogojih.
Če povzamemo – normalno in debelejše seme je vedno bolj primerno in manj tvegano za sajenje kot drobno, saj zaradi svojih značilnosti pomeni zaščito vaše investicije, ki prinaša pridelek in na koncu dohodek pridelovalca.
Kaj pa rezanje debelega semena?
Rezanje semena je razširjen način povečanja števila semenskih gomoljev z vzdolžnim razrezovanjem debelejših semenskih gomoljev. Kljub ustreznemu zdravstvenemu stanju certificiranega semenskega materiala rezanje zelo odsvetujemo. S prerezom gomolja obstaja velika možnost prenosa glivičnih in bakterijskih bolezni. Kljub razkuževanju noža lahko prenesemo bolezni z bolnih na zdrave gomolje. Rezultat okužbe je ponavadi viden šele na njivi, ker bolni gomolji ne vzniknejo in imamo prazna mesta. Ta pomenijo izpad pridelka in ne prihranka pri nakupu semena.
Kako ravnati s semenom po nakupu in pred sajenjem?
Kakovost semena je vsako leto podobna, ker mora ustrezati strogim kakovostnim normam. Te predpisujejo dovoljeno prisotnost virusnih, glivičnih in bakterijskih bolezni, sortno čistost ter mehanske poškodbe. Vzgojne stopnje, kot so SE, E ali A, imajo točno predpisane evropske normative, ki jih na neopranem vzorcu semena preverja certifikacijski organ oziroma inšpekcija, ki je potrdila seme. Včasih vplivata na kakovost tudi sorta in poreklo semena. Ko seme prispe do nas po nakupu, ga moramo obvezno pregledati in odpreti originalno embalažo (npr. mrežasta mala vrečka, juta vreča 25 kg ali big bag vreča 1.100 kg). Big bag vreče, ki so izdelane iz plastike, so za dolgotrajno skladiščenje semena zelo neprimerne. Preveriti je treba kakovost, velikost gomoljev in količino semena v vrečah in ga v primeru neustrezne kakovosti reklamirati na maloprodajnem mestu. V Agrosaatu upoštevamo reklamacije v 10 dneh od dneva dobave in nakupa. Ko odpremo vrečo, moramo obvezno shraniti nepoškodovano originalno deklaracijo, ki je nujno potrebna za vsakršno nadaljnje reševanje reklamacije. Na originalni deklaraciji najdemo ime sorte, velikost gomoljev, številko partije oz. pridelovalca in datum zapiranja semena, kar so zelo pomembni podatki. Drugo pomembno dokazilo je originalni račun maloprodajnega mesta, ki dokazuje, kje smo kupili seme. Brez originalne deklaracije in računa proizvajalec in dobavitelj semena ne more sprejeti reklamacije kot upravičene. Pomemben ukrep je redno kontroliranje pogojev skladiščenja semena po nakupu, ker z neustreznim skladiščenjem lahko naredimo dodatno škodo. Semena nikoli ne skladiščimo skupaj z jedilnim krompirjem, ki je bil tretitran s sredstvi proti kaljenju.
Če je seme ustrezno, ga čim hitreje pretresimo v čiste zaboje, ki niso bili tretirani s sredstvi proti kaljenju krompirja. Originalna embalaža semena (mala mrežasta vrečka, juta vreča ali big bag vreča) so le transportne embalaže in niso primerne za dolgotrajno skladiščenje semena pred sajenjem. Seme lahko tako v čistih zabojih počaka do sajenja oziroma ga lahko tudi z nakaljevanjem ustrezno pripravimo za sajenje. Zavedati se moramo, da je seme živo in zaradi našega neprimernega ravnanja lahko tudi odmre.