Spomladanski česen se bolje skladišči
Avtorica članka: Maja Lazarevič univ. dipl. inž. kmet.
Buča sodi med najstarejše poznane gojene rastline. Bučne pečke divje rastoče vrste je grizljal že paleolitski človek pred 15.000 leti. Buče izvirajo iz tropskih in subtropskih predelov vlažnih in zmerno suhih področij. Že Krištof Kolumb je v dnevnik svojega popotovanja kot pomemben dogodek zapisal ogled nasada buč na Kubi. Med tovorom na ladji, ki se je vrnila v Španijo, je pripeljal tudi buče. Buča je njivska, vrtna ali okrasna rastlina družine bučnic (Cucurbitaceae). Kot tujeprašnica in žužkocvetka je oplodnja v naravi odvisna od aktivnosti opraševalcev čebele in čmrlja. Zaradi splošne priljubljenosti in uporabnosti je za bučo značilen bogat sortni izbor. Poznamo buče grmičaste rasti, ki jih sadimo na 0,5 m razdalje med rastlinami in sproti trgamo mlade plodove.
Vrežaste - plazeče sorte potrebujejo veliko pro-stora za svojo rast. Sadimo jih na konce vrtov, ob ograje, na kompostne kupe ali na njive. Na prostem buče obiramo od sredine poletja do pozne jeseni in prve zmrzali. Plodove nekaterih jedilnih sort lahko dolgo in uspešno skladiščimo v zimskem času. Vsako leto nas žlahtnitelji in narava znova presenetijo s kakšno novo sorto jedilne ali okrasne buče. Buče vsebujejo veliko hranilnih in zdravilnih snovi: karotenoide, vlaknine, vitamin C in E, kalij, magnezij, pantenonsko kislino in malo kalorij.
Skupna vrednost karotenoidov je najpomembnej-ši dejavnik, ki buče uvršča v seznam "najhrane" za "najzdravje". Bučo uporabljamo v kulinariki, farmaciji in predelavi olja. Pomembna je celo v mitologiji in se uporablja za okrasne in dekorativne namene ter za izdelavo uporabnih predmetov. V kulinariki je uporabno meso, cvetovi in seme buč, ki jih lahko pripravimo na nešteto načinov. V farmaciji izkoriščajo predvsem zdravilne učinke semena. Za dekorativne in mitološke namene pridelujemo plodove posebnih oblik, barv in velikosti. Uporabne predmete, kot so npr. glasbila, lahko izdelamo iz buč posebnih oblik.
Agrosaat-ova ponudba jedilnih buč:
Sorte vrtnih buč (Cucurbita pepo L.):
CUSTARD WHITE
Zelo zgodnja patišonka. Plod je krem do bele barve, meso je čvrsto in prav tako krem do bele barve. Rastlina je grmičaste rasti. Mladi in majhni plodovi so primerni za vlaganje. Plodove lahko skladiščimo za kratek čas.
SUNBURST F1
Rumena patišonka z zelenim klobukom. Plodovi so manjši kot pri beli patišonki in se nekoliko boljše skladiščijo. Meso je zelo okusno. Sorta je grmičaste rasti.
VEGETABLE SPAGHETTI
Rastlina se vrežasto razrašča. Zrele plodove kuhamo 20 minut, razrežemo in z vilico izvlečemo meso podobno špagetom. Pripravimo ga kot špagete ali solato.
STRIPETTI F1
Špageterica ima podolgovato-okrogle plodove. Obarvani so svetlo-zeleno do krem-belo s temno-zelenima progama. Dozoreli plodovi so obarvani rumeno z oranžnima progama. Kuhano meso je belo-rumene barve, podobno rezancem, slad-kastega okusa po orehih.
BABY BEAR
Razrašča se vrežasto. Je manjša, okrogla in oranžno obarvana "Halloween" buča idealna za otroke. V povprečju tehta okrog 1 kg. Uporabna je lahko kot jušnik pri postrežbi juhe.
ROCKET F1
Dokaj zgodnja "Halloween" buča, vrežaste rasti. Plodovi so oranžni, rebrasti, zelo okrogli, zreli tehtajo 2 do 3 kg, primerni so za dekoracije in izrezovanje.
HOWDEN
Je "Halloween" buča vrežaste rasti. Oranžni, rebrasti in okrogli plodovi tehtajo 5-8 kg. Primerni so za izrezovanje.
MESA QUEEN F1
Hibridna buča je grmičaste in slabo vrežaste rasti. Temno zeleni, rebrasti in okrogli plodovi tehtajo približno 1 kg. Njihov premer je 12-15 cm. Imajo zelo okusno meso. Sorta je tako imenovana zimska buča primerna za skladiščenje.
FESTIVAL F1
Vrežasto se razrašča. Plodovi so večji "Dumpling" tipa z belim in okusnim mesom. Zunanjost buče je dekorativna, koža je rumena z zelenimi in oranžnimi lisami. Zelo dobro se skladišči. Festival F1 je zelo kakovostna jedilna in dekorativna buča.
Velikanske buče ( Cucurbita maxima D.):
UCHIKI KURI
Se razrašča vrežasto. Sorta je primerna za pridelavo v hladnejših predelih. Okrogli plodovi v "Hokaido" tipu so oranžni in relativno gladki. Meso je sladkastega okusa.
RED KURI
Ima zelo vrežasto rast. Plodovi so podobni sorti Uchiki Kuri. Oranžno obarvani plodovi imajo okusno oranžno meso "Hokaido" kakovosti.
GELE CENTENAAR
Je njivska in zelo rodna buča, vrežaste rasti, z velikanskimi rumenimi plodovi.
ROUGE VIF D'ETAMPES
Jedilna buča vrežaste rasti. Primerna je za skladiščenje. Plodovi tehtajo od 5 do 8 kg in so oranžne barve. Meso je rumeno-oranžne barve.
ATLANTIC GIANT
Rastline imajo močno vrežasto rast. Velikanka je oker barve, rebrasta po površini in ima oranžno meso. Sejemo jo v sredini maja, obiramo v oktobru. Plod težak 500 kg, je rekorden pridelek iz leta 1996.
Moškatne buče (Cucurbita moschata)
MOSCHATA DE PROVENCE
Sorta je močno vrežaste rasti. Plodovi so ploščato okrogle oblike, rebrasti po površini in oranžne barve, meso je intenzivno oranžno rdeče barve in zelo okusno. Plodovi tehtajo od 4 do 8 kg. Zelo dobro se skladiščijo.
ZENITH F1
Rastline se slabo vrežasto razraščajo. Plodovi so hruškaste oblike. Primerni so za obiranje, ko so bledo rumene barve. Oranžno meso je prefinjenega, kikirikiju podobnega okusa. Plodove lahko zelo dolgo skladiščimo.
LONG ISLAND CHEESE
Sorta se vrežasto razrašča. Plodovi so ploščato okrogle oblike, rebrasti po površini in srednje veliki. Tehtajo 3 do 5 kg. Na ocenjevanjih buč je Long island cheese vedno na vrhu. Dobro se skladišči.
LANGER VON NEAPEL
Moškatna buča je dolga 75 do 100 cm, ima premer 15 do 20 cm, površina je temno zelena s svetlimi lisami. Pri dozorelih plodovih se lise obarvajo oranžno rumeno. Meso je svetlo oranžne barve, kompaktno in z zelo malo semena.